Soccer 101

NOGOMET ZA POČETNIKE: VAR

Soccer 101 - VAR_article header

Napisao Zach Lowy

🇲🇽 Para leer en español, ver aquí. | 🇺🇸 To read in English, see here.

VAR — koje su mu dobre strane? Još od uvođenja Video Assistan Referee (VAR) alata puno je onih koji sebi postavljaju ovo pitanje. Ipak, uprkos brojnim kritikama VAR iz dana u dan ostaje i postaje sve prisutniji u nogometnoj svakodnevnici.

Kada je počela primjena VAR-a?

VAR je nastao još 2010. godine na inicijativu Holandskog nogometnog saveza (KNVB) sa željom da se primjenom tehnoloških dostignuća pomogne sudijama u obavljanju njihovih zadataka. Ponukani lošim iskustvom kao što je igranje rukom Thierry Henry-a u kvalifikacijama za FIFA Svjetsko prvenstvo 2010 kada je ekipa Irske ispala iz daljeg takmičenja zbog nemogućnosti sudija da imaju uvid u pregled snimka spornog momenta donesena je odluka da se sudijama ipak takvo što omogući.

Prva testna primjena VAR sistema desila se jula 2016. godine na prijateljskoj utakmici između holandskih ekipa PSV i FC Eindhoven. Druga takva utakmica odigrana je već mjesec dana kasnije u sklopu United Soccer League između dva MLS kluba. Arbitar te utakmice Ismail Elfath koristio je pravo uvida u snimak dva prekršaja. Nakon konsultacija sa pomoćnim sucem Allen Chapman donesena je odluka da se zbog nepropisnog starta jednom igraču dodijeli crveni, a drugom žuti karton. Godinu dana kasnije A-liga Australije donosi odluku da se VAR stavi u punu primjenu. Time je ova liga postala prva liga na svijetu koja je uvela zvanično VAR u primjenu. MLS liga ovu odluku donosi 2017. godine, a prva zvanična utakmica uz korištenje ovog sistema bila je All-Star utakmica odigrana 2. avgusta 2017. godine. Prvi efekat ovog sistema desio se 5. avgusta 2017. godine kada je nakon uvida u VAR poništen pogodak FC Dallas. Sudije su ustanovile da je napadač Dallasa ipak nepropisno zaustavio golmana protivničke ekipe. Nakon uspješne primjene na brojnim utakmicama usvojene su izmjene Zakona o sportu pa je tako VAR od 3. marta 2018. godine od strane Međunarodnog odbora nogometnih asocijacija prihvaćen kao sastavni dio pravila igre.

Koja je uloga VAR-a?

Pomoćni video sudac ili VAR prati odluke glavnog sudije i djeluje  skupa sa pomoćnikom ili AVAR koji je aktivni ili bivši sudac koji VAR sudiji pruža potrebnu podršku u kontrolnoj sobi.  Zadatak AVAR-a je da u kontrolnoj sobi uživo prati dešavanja na terenu, dok VAR "prati" ili "provjerava", bilježi detalje utakmice koji mogu biti predmet analize. Jedan od zadataka mu je i da iskomunicira konačne odluke sa komentatorima. Pored gore navedenog dvojca u kontrolnoj sobi djeluje i tehničko lice zaduženo za vraćanje snimaka i njihovu reprodukciju iz raznih uglova. VAR i AVAR se obično nalaze na stadionu na kojem se utakmica odigrava, ali u slučaju MLS lige na raspolaganju je i Centar za praćenje lociran u Atlanti odakle djeluju svi VAR timovi.

VAR se može koristiti za preispitivanje četiri vrste odluka, uključujući i golove, odnosno poteze igrača koji su im prethodili. Preispituju se po potrebi i crveni kartoni, jedanaesterci i pogrešno dodjeljeni kartoni. Tako na primjer ukoliko VAR uoči da su napadački igrači napravili prekršaj, da je neki igrač rukom dohvatio loptu ili da je lopta izašla iz terena ima ovlasti da na te stvari ukaže što će za posljedicu imati poništavanje pogotka. Isto tako, ukoliko uoče da glavni sudija nije dobro procjenio situaciju koja je trebala rezultirati penalom, mogu asistirati sudiji kako bi ispravio grešku.

Šta je VAR provjera?

Odluka o VAR provjeri se donosi tako što VAR tim glavnom sudiji preloži VAR analizu ili kada glavni sudija odluči da želi imati uvid u VAR snimke.  Ukoliko VAR postava uvidi da se desio "očigledan previd i greška" imaju pravo obavijestiti o tome sudiju na terenu. Tada sudija ima pravo da preinači svoju odluku, ali može i ostati pri svojoj već donešenoj odluci. Isto tako sudija na terenu ima pravo tražiti da se analizom na monitoru koji se nalazi pokraj terena lično uvjeri u situaciju i donese odluku. Ukoliko VAR tim ne prepozna grešku to će dojaviti sudiji "šutnjom", a to znači da nije potrebno poduzimati dodatne radnje.

Šta je jasnu i očiglednu grešku?

VAR se koristi kada je potrebno preinačiti uočenu "jasnu i očiglednu grešku".  Sudija će VAR timu obrazložiti svoju odluku i ako raspoloživi snimljeni video materijal pokazuje stanje suprotno prirodi donesene odluke o onom što sudija smatra da je vidio. U tom slučaju VAR tim sudiji može preporučiti da odluka bude izmijenjena.

Koje situacije ne mogu biti analizirane VAR-om?

VAR se neće koristiti za analizu situacija koje se ne odnose na četiri situacije koje mogu mijenjati tok utakmice: odluka o jedanaestercu, incident koji uključuje mogućnost dodjele crvenog kartona; pogrešnao dodjeljivanje kartona i naravno kada je u pitanju gol. VAR se neće koristiti za analizu dodjeljenog žutog kartona ili drugog žutog kartona, neće se koristiti za analizu dosuđenog slobodnog udarca van kaznenog prostora, osim u slučaju kada je taj prekršaj rezultirao crvenim kartonom ili kada je uslijedio gol ili jedanaesterac. VAR-om se ne analizira žuti karton, ali može voditi ka dodjeli žutog kartona. Ukoliko sudija sprva donese odluku o jedanaestercu istu može provjeriti kako bi se uvjerio da li je ipak po srijedi bila simulacija. Isto tako sudija kada namjerava dodijeliti crveni karton, za svaki slučaj, može koristiti VAR kako bi uklonio svaku sumnju u opravdanost takve odluke.

Da li crveni karton može biti opozvan?

Sudija odluku o dodjeli crvenog kartona može opozvati ili preinačiti u žuti karton ukoliko VAR analizom dođe do zaključka da igrač ipak nije trebao biti isključen odnosno da mu je trabalo samo dati opomenu.

Šta je VAR jedanaesterca?

VAR se koristi isključivo za praćenje nekog napadačkog igrača koji je imao uticaj na ishod napada, bilo da se desila odbrana gola, ili udarac u okvir. Koristiće se i za analizu starta nad napadačkim igračom koji je oboren neposredno pred plasiranje udarca.